Petnaest poslanika Predstavničkog doma Parlamenta Bosne i Hercegovine potpisalo je pet zahtjeva Ustavnom sudu BiH za rješavanje spora koji postoji između entiteta RS i države BiH, čime je sve to objedinjeno u jednu proceduru. Ovo je podatak koji je NSRS usvojila 10. decembra prošle godine, na posebnoj sjednici.
Riječ je o informacijama o prijenosu nadležnosti u oblasti indirektnih poreza, sigurnosti i odbrane, VSTV-u i Deklaraciji o ustavnim načelima. Tada je Vlada RS naložila posebne zaključke da Vlada RS povuče prethodno datu saglasnost za donošenje Zakona o odbrani, UIO i Zakona o VSTV-u na državnom nivou.
Zatražili su od Ustavnog suda da riješi spor
– Prvo smo se obratili predsjedniku NSRS da svoje podatke povuče i zaključke stavi van snage, jer nešto što je prebačeno na državu, po Ustavu BiH, ne može se jednostrano vratiti. Ovo je suprotno pravnoj sigurnosti, principu sadržanom u članu 1.2 Ustava BiH koji kaže da je BiH pravna država. To je u suprotnosti sa članom 3.3 b Ustava, koji kaže da će entiteti i svi niži nivoi vlasti biti podređeni zakonima i Ustavu BiH, da ne mogu jednostrano poništiti zakone donesene na nivou BiH.
Kako NSRS nije htjela da ovo ukine, zatražili smo od Ustavnog suda da riješi spor između entiteta i države. Ustavni sud je riješio spor u našu korist – rekla je Alma Čolo, zastupnica SDA.
Protuustavna aktivnost
Ističe da sa zahtjevom za ocjenu ustavnosti nisu išli jer Ustavni sud, po pravilu, ne ocjenjuje akte manje pravne snage, kao što su zaključci.
– Išli smo u rješavanje ustavnog spora i Ustavni sud je odlučio u korist države, da se jednom prenesene nadležnosti ne mogu vratiti entitetu. Dakle, stavljene su van snage one odredbe kojima je NSRS naložila Vladi RS da u roku od šest mjeseci pripremi odgovarajuće zakone i uputi ih u proceduru NSRS, tako da Vlada RS ne može postupati po ovim odredbama. To znači da neće pripremati te zakone jer bi to bila neustavna radnja