Prešanje ulja i masnoća je proces koji se koristi za dobivanje ulja iz različitih vrsta sirovina, poput biljaka, životinja i mikroorganizama. Ulje se dobiva iz sirovina kroz proces mehaničkog pritiskanja ili ekstrakcije s pomoću kemikalija.
Ulja se mogu dobivati iz različitih vrsta biljaka, kao što su suncokret, konoplja, soja, kikiriki, palma i druge. Masnoće se mogu dobivati iz životinja, kao što su svinje, krave, ovce i druge, te se koriste u proizvodnji kozmetike, hrane za životinje i drugih proizvoda.
Postoje različite metode prešanja ulja i masnoća, a neke od najčešćih su sljedeće:
Mehaničko prešanje: Ova metoda se koristi za dobivanje ulja iz biljaka. Sirovine se stave u prešu, koja je uređaj sa spiralnim valjkom koji pritišće sirovinu i dovodi do istiskivanja ulja. Ovaj proces je obično vrlo sporo i zahtijeva veliku količinu sirovina.
Ekstrakcija s pomoću kemikalija: Ova metoda se koristi za dobivanje ulja iz biljaka ili životinja. Kemikalije se koriste da rastope masnoće u sirovinama i da ih potom istisnu. Ova metoda je brža od mehaničkog prešanja, ali može biti štetna po okoliš i zdravlje ljudi ako se ne koriste sigurne kemikalije.
Prešanje hladnim pritiskom: Ova metoda se koristi za dobivanje ulja iz biljaka koje sadrže velike količine antioksidansa i drugih hranjivih sastojaka. Sirovine se prešaju pod hladnim pritiskom, što omogućava da se ulje zadrži u čistom obliku.
Prešanje ulja i masnoća je važan dio mnogih industrija, poput prehrambene, farmaceutske i kozmetičke industrije. Dobiveno ulje se koristi u proizvodnji različitih proizvoda, kao što su hrana, kozmetika, deterdženti i drugi.
Masne kiseline i hladno prešana ulja-skrućivanje ulja
U prijašnjem tekstu Biljna ulja-osnovna razlika između rafiniranih i hladno prešanih ulja smo obradili neke od osnovnih karakteristika hladno prešanih ulja. Pozabavimo li se detaljnom analizom hladno prešana ulja postaju još zanimljivija.
To su ulja koja ne sadrže umjetne okuse, boje ili konzervanse i 100% su vegeterijanski proizvod. Ulja proizvedena postupkom hladnog prešanja su ulja u kojima je očuvan maksimum hranjivih tvari i esencijalni ljekoviti dijelovi sjemena iz kojeg su nastali. Bogata su i omega 3 i omega 6 masnim kiselinama, u povoljnom odnosu te tako njihovo konzumiranje pomaže vratiti balans u prehranu koji je narušen povećanim konzumiranjem rafiniranih ulja i masti.
Hladno prešana ulja ili hladno cijeđena ulja
Hladno prešana ulja su bogata masnim kiselinama čija su povoljna svojstva u zadnje vrijeme predmet sve većeg istraživanja. Masne kiseline su onaj dio hladno prešanih ulja kojem se pridaje najviše pažnje. Nezasićene i zasićene masne kiseline u hladno prešanim uljima imaju uravnotežen odnos koji korištenjem pozitivno djeluje na upalne procese i preventivno za opšte blagostanje organizma.
Gledajući na njihovo fizičko-hemijske osobine najveća razlika između zasićenih i nezasićenih masnih kiselina je njihova tačka topljivosti odnosno skrućivanja. Proizvodi bogati zasićenim masnim kiselinama (kao maslac) su na sobnoj temperaturi u čvrstom stanju i u tečno stanje prelaze tek pod utjecajem većih temperatura.
Izvor: srebrenickaprica.com