Kada pazite na unos ugljikohidrata, vrlo je vazno da ne pretjerujete s namirnicama koje ih sadrze. Ugljikohidrati su važan izvor energije za ljude, ali prekomjerno konzumiranje može dovesti do povećanja tjelesne težine i drugih zdravstvenih problema.
Postoje dvije glavne vrste ugljikohidrata: jednostavni i složeni. Jednostavni ugljikohidrati se brzo apsorbiraju u tijelu i mogu dovesti do brzog povećanja razine šećera u krvi. To znači da ćete se brzo osjećati sitima, ali će vam se razina šećera u krvi brzo smanjiti, što može dovesti do osjećaja umora i gladi. Stoga, trebali biste se ograničiti na hranu s visokim sadržajem jednostavnih ugljikohidrata, kao što su slatkiši, peciva i bijela riža.
Složeni ugljikohidrati se apsorbiraju sporije u tijelu i daju dugotrajniji osjećaj sitosti. Oni su također bogatiji izvor hranjivih tvari, kao što su vlakna i vitamini. Preporučuje se da se više fokusirate na namirnice s visokim sadržajem složenih ugljikohidrata, kao što su cjelovite žitarice, mahunarke i povrće.
Ukupan unos ugljikohidrata treba prilagoditi vašim individualnim potrebama i ciljevima. Ako se trudite smanjiti tjelesnu težinu, možda ćete trebati smanjiti unos ugljikohidrata. Ako se borite s dijabetesom ili drugim zdravstvenim problemima vezanim za šećer u krvi, možda ćete trebati pratiti unos ugljikohidrata i izbjegavati one koji sadrže velike količine jednostavnih ugljikohidrata.
Ukratko, ključno je da pratite unos ugljikohidrata i da se ograničite na one namirnice koje sadrže visoke količine jednostavnih ugljikohidrata.
dlučili ste smršaviti nekoliko kilograma. Što je prvo što će vam većina ljudi savjetovati? Izbacite kruh! Upravo ovaj savjet doveo je do demonizacije ugljikohidrata. Čini nam se da svaka dijeta zabranjuje ovu važnu skupinu makronutrijenata. Tome su zasigurno doprinijele i dijete poput ketogene, Atkinsonove i Dukan u kojima se minimizirana unos ugljikohidrata.
– Strah od ugljikohidrata je relativno moderan poremećaj prehrane. Sve je započelo intezivnom promocijom “nordijskog načina prehrane” koji je baziran na redovnoj primjeni hrane dominantnoj na nezasićenim masnim kiselinama. Kako to već biva, trava je uvijek zelenija u susjedovom vrtu, takav model, odnosno jedna njegova izvedenica postala je jako prijemčljiva u široj populaciji, s obzirom na relativno brzi gubitak kilograma kod određenog broja ljudi. Izvedenica je sistem hranjenja u kojem se dnevno ne premašuje 20 posto ugljikohidrata. Pri takvom unosu organizam se prebacuje u ‘rescue mode‘ gdje pojačano troši masno tkivo za redovnu opskrbu energijom bez da se za to osiguraju neki specijalni uvjeti koji su potrebni kada se hranimo normalno.
Izvor: srebrenickaprica.com