Virusne bradavice su infekcije kože i sluznica uzrokovane virusom herpes simpleksa. Najčešće se pojavljuju na usnama, ali se mogu pojaviti i na drugim dijelovima tijela, poput ruku, nogu i genitalija. Postoje dvije vrste virusa herpes simpleksa: tip 1, koji uzrokuje bolesti usana i lica, i tip 2, koji uzrokuje genitalne herpes.
Liječenje virusnih bradavica uključuje lijekove koji smanjuju bol, svrbež i upalu, kao i brzinu rasta bradavica. Najčešće se koriste antivirusni lijekovi poput aciklovira, valaciklovira i famciklovira. Ovi lijekovi se obično uzimaju oralno ili se nanose topikalno na bradavice. Aciklovir se može koristiti i za sprečavanje ponovnog pojavljivanja bradavica.
Liječenje virusnih bradavica također uključuje mjere opreza kako se ne bi širile na druge dijelove tijela ili prenijele na druge osobe. To uključuje pranje ruku često i nježno brisanje bradavica sa sterilnim gazama. Također je važno ne dotaknuti bradavice rukama i ne dopustiti da se bradavice dodiruju kožom drugih ljudi.
Ako se virusne bradavice pojave na genitalijama, važno je da se koristi kondom kako bi se spriječilo prenošenje infekcije na seksualnog partnera.
U nekim slučajevima, virusne bradavice mogu biti teške ili često se ponavljaju, u tom slučaju liječnik može propisati jače lijekove ili čak operativni zahvat za uklanjanje bradavica.
Ukratko, liječenje virusnih bradavica uključuje korištenje antivirusnih lijekova, mjere opreza i, u nekim slučajevima, jače lijekove ili operativni zahvat. Važno je posjetiti liječnika ako se pojave virusne bradavice kako bi se utvrdio najbolji plan liječenja.
Bradavice uzrokuju virusi iz porodice HPV-a koji prodiru kroz sitna oštećenje kože, posjekotine i ogrebotine kada je koža omekšala ili je vrlo krhka uzrokujući specifične promjene i izrasline na koži i sluznici. Obične bradavice smještene su po cijelom tijelu, a pogotovo na mjestima pritiska na kožu. Površina im je gruba, različitog su oblika, te boje od žute do smeđe ili sive. Mladenačke bradavice su obično svijetlo smeđe i glatke, dok se končaste najčešće nalaze na kapcima, vratu i usnicama, a šiljaste ili genitalne bradavice (kondilomi) na sluznici. Zbog različitih tipova virusa svaka je bradavica drugog oblika i veličine, mjesta nastanka i različito se ponaša. Bradavice na stopalima i oko noktiju traju dulje Dermatolog Dinko Kaliterna iz poliklinike Poliderma kaže kako nema pravila koliko će dugo opstati na koži, a većinom prođu same od sebe, osim na stopalima i oko noktiju, gdje obično dulje traju, nekad i godinama te ih se i puno teže riješiti. Nekad se bradavice jako teško liječe. Obično se podvrgavaju postupku zaleđivanja te premazuju kolodijem, raznim kremama ili gelovima na bazi trikloroctene kiseline i 40-postotnom salicilnom kiselinom, no odlično na njih djeluju i mnogi narodni lijekovi.
Izvor: srebrenickaprica.com